Firma Philip Morris Polska, jako jedyna z branży tytoniowej, została wyróżniona tytułem „Najlepszego Pracodawcy” w prestiżowym rankingu „Poland's Best Employers 2025” autorstwa Forbes i Statista. To kolejny rok z rzędu, w którym firma znalazła się w gronie najlepszych miejsc do pracy nad Wisłą.
Wkrótce miną dwa lata od śmierci Tadeusza Gołębiewskiego, twórcy hotelarskiego imperium, który nie zobaczy otwarcia największego ze swoich dzieł, czyli kontrowersyjnego Hotelu Gołębiewski w Pobierowie. Ten – dla jednych megalomański przykład patodeweloperki, dla innych miejsce wymarzonych wakacji – właśnie zaczął zatrudniać. Podano także kolejny termin otwarcia dla gości.
To nie pierwsza taka sytuacja w Polsce, kiedy niewielkie lokale, które pokochała społeczność, muszą ustąpić miejsca sieciówkom. Już wkrótce kultowa kawiarnia mieszcząca się na wrocławskim rynku również zakończy swoją działalność. Bywały w niej znamienite postaci polskiej kultury. Po długiej historii pozostanie jeden ważny ślad.
Dziś odbywa się ostatnie pożegnanie papieża Franciszka. Miliony osób osobiście bierze udział w smutnych wydarzeniach, co sprawiło, że w Watykanie dostrzeżono niesamowitą okazję. Jedne oferty są hojniejsze od drugich, choć po przyjrzeniu się można dostrzec nieprawidłowości. To niecodzienny nastrój podczas pogrzebu.
Premier wraz z ministrami spotkali się z przedstawicielami strony społecznej w sprawie regulacji, czyli zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski. To skutek odwołania konferencji zaplanowanej przed tygodniem i pojawiających się pytań wokół skuteczności całej inicjatywy, zwłaszcza że Brzoska już teraz zapowiada konieczność rychłego powrotu do nadzorowania InPostu. Podczas wystąpienia poznaliśmy w końcu szczegółowy kształt pierwszego pakietu ustaw.
InPost podpisał nową, wieloletnią umowę partnerską z platformą Vinted – poinformował na LinkedIn prezes spółki, Rafał Brzoska. Jak podkreślał, współpraca z serwisem jest kolejnym elementem strategii wzmacniania międzynarodowej pozycji grupy. Jakie nowości czekają użytkowników paczkomatów?
Filmik z TikToka, który obejrzało ponad 120 milionów użytkowników, stał się iskrą zapalną globalnego zamieszania w branży spożywczej. Wszystko przez luksusową czekoladę z Dubaju – niepozorny, ale drogi przysmak, który rozpalił wyobraźnię internautów na całym świecie. Efekt? Ceny jednego z kluczowych składników tych słodyczy poszybowały w górę. I choć może się wydawać, że to problem jedynie dla łasuchów, skutki odczują nawet ci, którzy na co dzień stronią od słodyczy.
Dla jednych wizjoner, dla innych postać wręcz demoniczna. Klaus Schwab po ponad pół wieku żegna się z nadzorowaniem organizacji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Od 1971 r. konsekwentnie starał się on budować ośrodek decyzyjny, w którym centralne miejsce zajmowałyby interesy korporacyjne, a nie wyłaniani demokratycznie liderzy polityczni. Do historii mogą przejść nie tylko jego prognozy, lecz potworne nadużycia, o które został oskarżony w połowie 2024 r.
Najdalej miesiąc od zakończenia oficjalnego "urzędu" szefa InPostu Rafała Brzoski w strukturze rządowego zespołu deregulacyjnego, Rada Ministrów zajmie się projektem odpowiadającym na kwestię, którą Brzoska uznawał za najbardziej palącą. Ogłaszając swoje odejście kilka dni temu, jeszcze raz zaznaczył, że to właśnie te przepisy “najbardziej szkodzą przedsiębiorcom i podatnikom”.
Czy są szanse na powrót Aleksandra Kwaśniewskiego do rodzimej polityki w wielkim stylu? Nawet jeśli nie, to potencjalne korzyści i ambicje inicjatywy, w którą właśnie zaangażował się były prezydent, już teraz powinny przyciągnąć uwagę polskiego biznesu. Jednak tylko pod warunkiem, że polscy politycy i przedsiębiorcy nie powtórzą błędów z przeszłości i tym razem zajmą pozycję podmiotu, a nie przedmiotu. W stawce jest powojenna odbudowa Ukrainy.
Zorganizowaną po raz 14. konferencję Europejskie Forum Nowych Idei zainaugurował sam premier. W swojej przemowie – czy raczej keynote – Donald Tusk po raz kolejny dał się poznać jako pilny obserwator wydarzeń w USA. Nośna w ostatnim czasie narracja o koniecznym zwrocie antyglobalistycznym – nawet jeśli nie ma już dziś wielu oponentów – byłaby jednak bardziej przekonująca w ustach kogoś innego.
Choć sezon wakacyjny jeszcze na dobre się nie rozpoczął, wiele osób zdecydowało się na wcześniejszy wyjazd. Część z nich może się gorzko rozczarować — tanie biuro podróży zbankrutowało, a niektórzy turyści nieświadomi kłopotów finansowych firmy utknęli za granicą. Pod znakiem zapytania stoją też złożone rezerwacje, gdyż część płatności nie została przekazana dostawcom.
Grupa medialna TVN to jedna z największych i najważniejszych inwestycji amerykańskich po przemianach ustrojowych. W ostatnich miesiącach jej losy się ważyły – właściciel Warner Bros. Discovery miał poszukiwać kupców i zachodziło ryzyko, że spółka trafi w ręce, które będą realizować dzięki niej własne cele z obszaru soft power. Dziś w sprawie nastąpił przełom.
Produkty w tej firmy zna w Polsce prawie każdy. Niektórym z nas towarzyszą od najmłodszych lat. Znany i ceniony w całej Europie producent jogurtów i serków homogenizowanych działa na europejskim rynku od 106 lat. Teraz właściciele firmy musieli podjąć trudną decyzję o zamknięciu jednego z największych zakładów. Firma wydała oświadczenie, w którym podała przyczyny tej decyzji. Wiadomo, ile miejsc pracy jest zagrożonych.
Wojna celna wywołana przez Stany Zjednoczone wciąż budzi emocje na światowych rynkach. Choć dla większości krajów cła zostały na razie wstrzymane, relacje na linii Chiny-USA wciąż pozostają napięte. W piątek 11 kwietnia Chiny podwyższyły cła odwetowe na Stany Zjednoczone do 125 proc. Okazuje się, że na napiętej sytuacji pomiędzy światowymi mocarstwami może zyskać znane polskie przedsiębiorstwo, które właśnie planuje ogromną inwestycję.
Ogromna szwedzka firma ogłosiła przejęcie jednego z działów dużego zakładu produkcyjnego w Polsce. Już wiadomo, jaki będzie dalszy los pracowników, którzy pozostawali na swoich stanowiskach w fabryce. Transakcja odbyła się w cieniu wcześniejszego skandalu przejmowanej firmy.
To jedno z największych wydarzeń na rynku luksusowych marek odzieżowych od lat. Na naszych oczach, w ramach jednego z większych przejęć roku, powstaje włoski gigant modowy. W czwartek 10 kwietnia Prada zawarła umowę z konkurencyjnym domem mody, kwota dokonanej transakcji jest astronomiczna.
Po wielkim sukcesie Zakopanego jako celu urlopowego turystów z państw arabskich, w tym roku spodziewać należy się rozszerzenia ich zainteresowania na kolejne polskie miasta. Dostrzegają to lokalne organizacje turystyczne i biura podróży, które już teraz przygotowują specjalne oferty i wyczekują lata, a wraz z nim odwiedzin gości ze Wschodu.
Kolejne przywileje dla przedsiębiorców. Osoby zarabiające kilkukrotnie więcej będą płacić niższą składkę niż pracownicy na minimalnej krajowej. Stopy procentowe pójdą w dół. Wyraźna zmiana w nastawieniu Rady Polityki Pieniężnej. W ciągu jednego dnia 500 najzamożniejszych osób straciło 208 miliardów dolarów. To efekt polityki taryfowej Donalda Trumpa.
Śmierć to temat, o którym rzadko mówi się w kontekście zarobków. A jednak wokół branży pogrzebowej narosło wiele mitów - również tych o wysokich pensjach grabarzy. Czy to prawda, że na śmierci da się zarobić? Ile naprawdę wynosi pensja grabarza, żałobnika lub pracownika prosektorium? Prawda o funeralnym rynku pracy zaskakuje - i nie zawsze w sposób, jakiego można by się spodziewać.
Duże przejęcie na polskim rynku nieruchomości handlowych: popularna galeria z północnej Polski trafiła do izraelskiej spółki inwestycyjnej, która dopiero zaczyna ekspansję nad Wisłą. BIG Poland, lokalny oddział międzynarodowego BIG Shopping Centers, przejął teren od afrykańskiego EPP, notowanego na giełdzie w Johannesburgu.
Zestawienie prognoz demograficznych i danych płynących z rynku pracy pozwala na zdecydowaną diagnozę – Polskę już w ciągu nadchodzącej dekady czekają zasadnicze i potrzebne zmiany, bez tego grozi nam drastyczne obniżenie dynamiki wzrostu gospodarczego. W wypowiedziach dla BiznesINFO eksperci są zgodni – groźba wyczerpania siły roboczej jest realna, a migranci są Polsce niezbędni.
Postać Rafała Brzoski jest na ustach całej Polski odkąd szef firmy InPost stanął na czele państwowego zespołu ds. deregulacji. Niedawno spółka, którą zarządza Rafał Brzoska, opublikowała raport z danymi finansowymi, w tym informacją na temat jego zarobków. Wiele osób mogłoby pozazdrościć królowi paczkomatów takiej pensji.
Miał być przebój, który zrewolucjonizuje transport osobowy. Skończyło się kolejnymi zamkniętymi usługami i wysokimi stratami. Ekonomia współdzielenia trafiła w Polsce na mało urodzajny grunt, o czym przekonują się kolejni zainteresowani innowacjami przedsiębiorcy. Dane potwierdzają, że na niektóre innowacje zwyczajnie nie jesteśmy w Polsce jeszcze gotowi.
Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami zespołu ds. deregulacji pod przewodnictwem Rafała Brzoski i ogłosił wprowadzenie przepisu, który już istnieje, ale nie działa? Zespół Rafała Brzoski wyjaśnił, jak mają wyglądać nowe zasady załatwiania spraw w urzędach, które ułatwią życie Polakom, jednak słowa szefa rządu po spotkaniu wywołały zakłopotanie.
Deregulacja stała się tematem numer jeden w dyskusji o rozwoju polskiej gospodarki i biznesu. Propozycje sprowadzają się jednak na ogół do ograniczania działalności fiskusa wobec przedsiębiorców. Czy takie podejście optymalnie wykorzystuje deregulacyjne szanse? Kwestię tę omówił w rozmowie z BiznesINFO dr Dariusz Kowalski, wykładowca SWPS, prawniki i ekonomista, który naukowo zajmuje się prawem gospodarczym i finansowym.
„My jako konsumenci po prostu lubimy dobrze zjeść i skonsumować dobrą kawę”, „kuchnia żyje, tam się dzieje, to jest żywy organizm”, „wszystko jest oparte na wodzie”, „proszę sobie wyobrazić salę weselną, mamy 150 gości, witamy ich lampką szampana... i w ciągu kilku minut zjeżdża nam te 150 lampek i trzeba to szybko umyć”. Natalia Ziółkowska, redaktorka BiznesInfo rozmawia z Dariuszem Majchrzakiem, dyrektorem działu Aquaphor Professional na EuroGastro 2025, targach rozwiązań HoReCa.
Kolejne światowe przedsiębiorstwo zdecydowało się na inwestycję w Polsce, umacniając swoją pozycję na rynku europejskim. Globalny potentat w branży spożywczej, zaopatrujący klientów detalicznych, QSR oraz sektor gastronomiczny w ponad 70 krajach, kontynuuje realizację nowego zakładu produkcyjnego. Fabryka, powstająca na południu kraju, przyczyni się do stworzenia setek miejsc pracy, wspierając rozwój lokalnej gospodarki. Jacy pracownicy są poszukiwani?